Vishay/Dale RNC50J5361BSB14
RNC50J5361BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5361BSB14
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5361BSB14.pdf
Availability of RNC50J5361BSB14
QUANTITY
RNC50J5361BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5361BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5361BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5361BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5361BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5361BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5361BSB14
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 15MA 4-32VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 5.1K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 15POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf