Vishay/Dale RNC50J5361FSRSL
RNC50J5361FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5361FSRSL
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5361FSRSL.pdf
Availability of RNC50J5361FSRSL
QUANTITY
RNC50J5361FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5361FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5361FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5361FSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5361FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5361FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5361FSRSL
RES SMD 402 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250V U2J RADIAL datasheet.pdf