Vishay/Dale RNC50J5362BSRSL
RNC50J5362BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5362BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5362BSRSL.pdf
Availability of RNC50J5362BSRSL
QUANTITY
RNC50J5362BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5362BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5362BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5362BSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5362BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5362BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5362BSRSL
CONN HEADER R/A .100 3POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 40POS R/A .112" datasheet.pdf
102LF METRAL RA FEM STB 5X12 datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 150V 550MA 6SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 287.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS DR LOW P datasheet.pdf