Vishay/Dale RNC50J5421DSBSL
RNC50J5421DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5421DSBSL
Brief Description
RES 5.42K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5421DSBSL.pdf
Availability of RNC50J5421DSBSL
QUANTITY
RNC50J5421DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5421DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5421DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.42k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5421DSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5421DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5421DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5421DSBSL
IDC CABLE - MCS34K/MC34F/MCS34K datasheet.pdf
IC DVR HICURR DARLINGTON 16SOIC datasheet.pdf
IC TRANSLATR HEX ECL/TTL 28-PLCC datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf