Vishay/Dale RNC50J5492FSBSL
RNC50J5492FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5492FSBSL
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5492FSBSL.pdf
Availability of RNC50J5492FSBSL
QUANTITY
RNC50J5492FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5492FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5492FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5492FSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5492FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5492FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5492FSBSL
MOSFET N-CH 100V 6.9A 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 450V 24A ISOTOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.3PF 16V 0201 datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR THERM 80C 5-SSOP datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 18.5VOUT 75W datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 200MA 1.15 OHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 120/240VAC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf