Vishay/Dale RNC50J5560BSB14
RNC50J5560BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5560BSB14
Brief Description
RES 556 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5560BSB14.pdf
Availability of RNC50J5560BSB14
QUANTITY
RNC50J5560BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5560BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5560BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)556
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5560BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5560BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5560BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5560BSB14
CONN HEADER 50POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 150V 70A TO-94 datasheet.pdf
IC SATELLITE TUNER DGTL 36HVQFN datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 270MA 560 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 300UH 2.4A 170 MOHM TH datasheet.pdf
RES 887K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf