Vishay/Dale RNC50J5562BRB14
RNC50J5562BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5562BRB14
Brief Description
RES 55.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5562BRB14.pdf
Availability of RNC50J5562BRB14
QUANTITY
RNC50J5562BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5562BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5562BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)55.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5562BRB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5562BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5562BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J5562BRB14
IC FLASH 8MBIT 80NS 40TSOP datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK datasheet.pdf
LABEL 3X4" BLK/RED ON WHT 500/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 2 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf