Vishay/Dale RNC50J5563BSRE6
RNC50J5563BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5563BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 556K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5563BSRE6.pdf
Availability of RNC50J5563BSRE6
QUANTITY
RNC50J5563BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5563BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J5563BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)556k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5563BSRE6
Related LinksRNC50J5, RNC50J5563BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5563BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J5563BSRE6
JUMPER-H2730TR/C2016S/H2730TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CBL R/A MMCX/R/A MMCX 12" RG316 datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
500 TB RIS CLA STACK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
EJC LTC SHD HD.100"VER 30GLD datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE XLR 4POS SLDR datasheet.pdf