Vishay/Dale RNC50J5581BSB14
RNC50J5581BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5581BSB14
Brief Description
RES 5.58K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5581BSB14.pdf
Availability of RNC50J5581BSB14
QUANTITY
RNC50J5581BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5581BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5581BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5581BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5581BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5581BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5581BSB14
BOOSTER(PT4484) 20A 48VIN HZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" STACKER datasheet.pdf
SIREN 6-16VDC 2.9KHZ PANEL MOUNT datasheet.pdf
BUTTON/LENS PROJ COLOR WHITE CAP datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 15 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CAP MICA 47PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf