Vishay/Dale RNC50J5620BSBSL
RNC50J5620BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5620BSBSL
Brief Description
RES 562 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5620BSBSL.pdf
Availability of RNC50J5620BSBSL
QUANTITY
RNC50J5620BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5620BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5620BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5620BSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5620BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5620BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5620BSBSL
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL HS 3STATE 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ARRAY MALE 200POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR SNGL SOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf