Vishay/Dale RNC50J5620DSB14
RNC50J5620DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5620DSB14
Brief Description
RES 562 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5620DSB14.pdf
Availability of RNC50J5620DSB14
QUANTITY
RNC50J5620DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5620DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5620DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5620DSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5620DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5620DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5620DSB14
IC CONTRLR HOTSWAP POSVOLT 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
MCU ARM 256KB FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM RND CITIZEN WIDE datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 100W datasheet.pdf
33UF 16V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf