Vishay/Dale RNC50J5620FRB14
RNC50J5620FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5620FRB14
Brief Description
RES 562 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5620FRB14.pdf
Availability of RNC50J5620FRB14
QUANTITY
RNC50J5620FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5620FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5620FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5620FRB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5620FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5620FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J5620FRB14
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.8V SC-82AB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
LED MINI BAY CLSTR 14V BLUE NON datasheet.pdf
CONDUCTOR BUSHING datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 8DFN datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0036UF RADIAL datasheet.pdf