Vishay/Dale RNC50J5620FRRSL
RNC50J5620FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5620FRRSL
Brief Description
RES 562 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5620FRRSL.pdf
Availability of RNC50J5620FRRSL
QUANTITY
RNC50J5620FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5620FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5620FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5620FRRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5620FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5620FRRSL Details Description
Related parts for RNC50J5620FRRSL
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 8SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RT ONLY TAG COUNT UPGRD (16K) datasheet.pdf
IC RECEIVER IF 28-TQFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
SPECIAL MAT 48"X41.5" BLK, 5M CB datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 410MW SOD123 datasheet.pdf