Vishay/Dale RNC50J5621BRRE6
RNC50J5621BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5621BRRE6
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5621BRRE6.pdf
Availability of RNC50J5621BRRE6
QUANTITY
RNC50J5621BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5621BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J5621BRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5621BRRE6
Related LinksRNC50J5, RNC50J5621BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5621BRRE6 Details Description
Related parts for RNC50J5621BRRE6
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 4.5V datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 25NS 44TSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 200PF 15KV R16 DISK datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 16POS GOLD datasheet.pdf
COPPER SPLICE WITH CORONA RE datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6.8UF 50V 7343 datasheet.pdf