Vishay/Dale RNC50J5621BSBSL
RNC50J5621BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5621BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5621BSBSL.pdf
Availability of RNC50J5621BSBSL
QUANTITY
RNC50J5621BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5621BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5621BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5621BSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5621BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5621BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5621BSBSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR HEX 16-TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
FAN 92X25MM 48VDC IP68 75CFM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 24W datasheet.pdf