Vishay/Dale RNC50J56R2FSB14
RNC50J56R2FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J56R2FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56.2 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J56R2FSB14.pdf
Availability of RNC50J56R2FSB14
QUANTITY
RNC50J56R2FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J56R2FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J56R2FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J56R2FSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J56R2FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J56R2FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J56R2FSB14
RES SMD 22 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 2.0MM datasheet.pdf
IPD 6.5-6MM NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf