Vishay/Dale RNC50J5761FRB14
RNC50J5761FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5761FRB14
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5761FRB14.pdf
Availability of RNC50J5761FRB14
QUANTITY
RNC50J5761FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5761FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5761FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5761FRB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5761FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5761FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J5761FRB14
FINGER GUARD 60MM PLASTIC datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PIN #4 SWAGE MOUNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf