Vishay/Dale RNC50J5761FSBSL
RNC50J5761FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5761FSBSL
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5761FSBSL.pdf
Availability of RNC50J5761FSBSL
QUANTITY
RNC50J5761FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5761FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5761FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5761FSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5761FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5761FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5761FSBSL
SWITCH REED SPDT 1.5A 60-70 A/T datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.3266MHZ 6-CLCC datasheet.pdf