Vishay/Dale RNC50J5762FMRE6
RNC50J5762FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5762FMRE6
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5762FMRE6.pdf
Availability of RNC50J5762FMRE6
QUANTITY
RNC50J5762FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5762FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J5762FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5762FMRE6
Related LinksRNC50J5, RNC50J5762FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5762FMRE6 Details Description
Related parts for RNC50J5762FMRE6
OSC XO 8.192MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
DSUB 78 M CRIMP NMB F0 datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLIER 5" MINI DIAGONAL BULK datasheet.pdf
MICRO 25C S 8" WHT JACKP NI datasheet.pdf