Vishay/Dale RNC50J57R6DSB14
RNC50J57R6DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J57R6DSB14
Brief Description
RES 57.6 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J57R6DSB14.pdf
Availability of RNC50J57R6DSB14
QUANTITY
RNC50J57R6DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J57R6DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J57R6DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J57R6DSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J57R6DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J57R6DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J57R6DSB14
MOSFET N-CH 200V 17A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 107VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS VERT .050 SMD datasheet.pdf
IC ISP CROSSPOINT 80I/O 100TQFP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.7K OHM 5% 1206 datasheet.pdf