Vishay/Dale RNC50J58R3BSB14
RNC50J58R3BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J58R3BSB14
Brief Description
RES 58.3 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J58R3BSB14.pdf
Availability of RNC50J58R3BSB14
QUANTITY
RNC50J58R3BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J58R3BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J58R3BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)58.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J58R3BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J58R3BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J58R3BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J58R3BSB14
IC CPLD 64MC 15NS 68PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf