Vishay/Dale RNC50J5901BSBSL
RNC50J5901BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5901BSBSL
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5901BSBSL.pdf
Availability of RNC50J5901BSBSL
QUANTITY
RNC50J5901BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5901BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5901BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5901BSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5901BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5901BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5901BSBSL
BOARD EVALUATION FOR ADC088S052 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SERVO DRV 200V 3PH 1.0KW ML2 datasheet.pdf
RES 0.59 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
SIZE 12, CLASS D, TERMINAL JUNCT datasheet.pdf
REMOVAL TOOL 16 GA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 2.5MM datasheet.pdf