Vishay/Dale RNC50J5901BSBSL
RNC50J5901BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5901BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5901BSBSL.pdf
Availability of RNC50J5901BSBSL
QUANTITY
RNC50J5901BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5901BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5901BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5901BSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5901BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5901BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5901BSBSL
DIODE MODULE 200V 30A ISOTOP datasheet.pdf
TIE CBL DL HVY HS BLK 14.4" datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf