Vishay/Dale RNC50J5902BRB14
RNC50J5902BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5902BRB14
Brief Description
RES 59K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5902BRB14.pdf
Availability of RNC50J5902BRB14
QUANTITY
RNC50J5902BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5902BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5902BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5902BRB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5902BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5902BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J5902BRB14
BALUN 2.4GHZ WIFI/BLUETOOTH datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 8POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 271K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SERIALIZER 10-43MHZ 40WQFN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
COVER SR BTS 10 KIT datasheet.pdf
OSC MEMS 66.66MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 320MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf