Vishay/Dale RNC50J5902BSBSL
RNC50J5902BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5902BSBSL
Brief Description
RES 59K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5902BSBSL.pdf
Availability of RNC50J5902BSBSL
QUANTITY
RNC50J5902BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5902BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5902BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5902BSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5902BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5902BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5902BSBSL
RES 1G OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 10"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
AM2161SC3-1-1 GUIDE BUSHING datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS W/SKTS datasheet.pdf