Vishay/Dale RNC50J5971BSBSL
RNC50J5971BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5971BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.97K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5971BSBSL.pdf
Availability of RNC50J5971BSBSL
QUANTITY
RNC50J5971BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5971BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5971BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.97k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5971BSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5971BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5971BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5971BSBSL
DIODE SCHOTTKY 90V 3.3A C16 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
TEST LEAD 22AWG 5000V WHT 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
WIREWAY 12" TRANSPOSITION CLKWSE datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf