Vishay/Dale RNC50J6040BSRE6
RNC50J6040BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6040BSRE6
Brief Description
RES 604 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6040BSRE6.pdf
Availability of RNC50J6040BSRE6
QUANTITY
RNC50J6040BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6040BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6040BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6040BSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6040BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6040BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6040BSRE6
RELAY SSR SPST-NO 60VDC 10A DIN datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1611 datasheet.pdf
CROSS BAR FOR F3S-/F39 datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 375LM WHITE datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC PCI SW 12LANE 12PORT 324BGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf