Vishay/Dale RNC50J6041BSB14
RNC50J6041BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6041BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6041BSB14.pdf
Availability of RNC50J6041BSB14
QUANTITY
RNC50J6041BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6041BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6041BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6041BSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6041BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6041BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6041BSB14
RES SMD 43 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TFLEX HR6200,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
LABEL 3X4" BLK/RED ON WHT 500/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
HSPA 7.2 SERIAL MODEM USB datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 0.196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XML RGBW SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED CBL ASSY 5MM 2WIRE WH/BK 24" datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23 datasheet.pdf