Vishay/Dale RNC50J6043FSRSL
RNC50J6043FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6043FSRSL
Brief Description
RES 604K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6043FSRSL.pdf
Availability of RNC50J6043FSRSL
QUANTITY
RNC50J6043FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6043FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6043FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6043FSRSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6043FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6043FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J6043FSRSL
RES SMD 30.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SOT323 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 50K 10UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 42POS datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2A 151.9 MOHM datasheet.pdf