Vishay/Dale RNC50J6190BSRE6
RNC50J6190BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6190BSRE6
Brief Description
RES 619 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6190BSRE6.pdf
Availability of RNC50J6190BSRE6
QUANTITY
RNC50J6190BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6190BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6190BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6190BSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6190BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6190BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6190BSRE6
RES SMD 150K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
FAN 24VDC 80X25MM 2WR datasheet.pdf
PROBE BODY 2MM TIP WHITE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
10000UF 420V 76X220MM 85C 2000H datasheet.pdf