Vishay/Dale RNC50J61R9FSBSL
RNC50J61R9FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J61R9FSBSL
Brief Description
RES 61.9 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J61R9FSBSL.pdf
Availability of RNC50J61R9FSBSL
QUANTITY
RNC50J61R9FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J61R9FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J61R9FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J61R9FSBSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J61R9FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J61R9FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J61R9FSBSL
CONN HEADER 72POS DL .100" GO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1/2W 7.5K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
TERM BLOCK 10POS 35DEGREE 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
DSUB 37 F PCB R/A G30 TIN datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FUS 170 VDC F/A TEK-GARD 40A MID datasheet.pdf