Vishay/Dale RNC50J6251BSB14
RNC50J6251BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6251BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.25K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6251BSB14.pdf
Availability of RNC50J6251BSB14
QUANTITY
RNC50J6251BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6251BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6251BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6251BSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6251BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6251BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6251BSB14
IC FPGA 204 I/O 240PQFP datasheet.pdf
IC I2C MUX 2CH 8-TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 35A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SLOTTED TERMINAL PIN datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
HARD WARE KIT FOR 26P M BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf