Vishay/Dale RNC50J6260BSB14
RNC50J6260BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6260BSB14
Brief Description
RES 626 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6260BSB14.pdf
Availability of RNC50J6260BSB14
QUANTITY
RNC50J6260BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6260BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6260BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)626
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6260BSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6260BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6260BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6260BSB14
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HM2SC11A8-MILLIPACS SHIELDING datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 240V 250MA RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 160POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" STACKING datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC RPM FAN CTRLR 20QFN datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 30POS datasheet.pdf
2.8" TFT RESISTIVE TOUCH SHIELD datasheet.pdf