Vishay/Dale RNC50J6262BSBSL
RNC50J6262BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6262BSBSL
Brief Description
RES 62.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6262BSBSL.pdf
Availability of RNC50J6262BSBSL
QUANTITY
RNC50J6262BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6262BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6262BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6262BSBSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6262BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6262BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J6262BSBSL
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO46-3 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC BUFFER HEX NON-INV 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 90.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.82 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
D4SL-3NDG-D4 datasheet.pdf
CONN PLUG PNL MNT 300A datasheet.pdf