Vishay/Dale RNC50J6263BSRE6
RNC50J6263BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6263BSRE6
Brief Description
RES 626K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6263BSRE6.pdf
Availability of RNC50J6263BSRE6
QUANTITY
RNC50J6263BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6263BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6263BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)626k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6263BSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6263BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6263BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6263BSRE6
CONN EDGECARD 80PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANTALUM 33UF 25V 2917 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/ADJ 2A 8SOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf