Vishay/Dale RNC50J6341BRRE6
RNC50J6341BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6341BRRE6
Brief Description
RES 6.34K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6341BRRE6.pdf
Availability of RNC50J6341BRRE6
QUANTITY
RNC50J6341BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6341BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6341BRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.34k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6341BRRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6341BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6341BRRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6341BRRE6
CONN HEADER 6 POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OCTAL TTL-ECL XLATR 24-DIP datasheet.pdf
IC DVR HI SIDE MULTI MULTIWATT8 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf