Vishay/Dale RNC50J6342BSRSL
RNC50J6342BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6342BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 63.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6342BSRSL.pdf
Availability of RNC50J6342BSRSL
QUANTITY
RNC50J6342BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6342BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6342BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6342BSRSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6342BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6342BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J6342BSRSL
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CLAMP HVY DUTY 0.50" #10SCR WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 348 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 221 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
RJI CABLE 4XAWG22/1 TRAIL PUSHP datasheet.pdf
IC SERIALIZER GMSL LVDS 48TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf