Vishay/Dale RNC50J6342FSRSL
RNC50J6342FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6342FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 63.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6342FSRSL.pdf
Availability of RNC50J6342FSRSL
QUANTITY
RNC50J6342FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6342FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6342FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6342FSRSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6342FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6342FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J6342FSRSL
PIN RECPT .040/.050 DIA 0355 SER datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 35V AXIAL datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #16 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.154 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT PNL WIDE 14DBI 36" N MALE datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf