Vishay/Dale RNC50J6420DSB14
RNC50J6420DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6420DSB14
Brief Description
RES 642 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6420DSB14.pdf
Availability of RNC50J6420DSB14
QUANTITY
RNC50J6420DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6420DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6420DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)642
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6420DSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6420DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6420DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6420DSB14
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 33 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 550V 4A SOT-93 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
TURRET HEAD datasheet.pdf
MOD-4 PIN CONTACT datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf