Vishay/Dale RNC50J6491BMBSL
RNC50J6491BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6491BMBSL
Brief Description
RES 6.49K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6491BMBSL.pdf
Availability of RNC50J6491BMBSL
QUANTITY
RNC50J6491BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6491BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6491BMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6491BMBSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6491BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6491BMBSL Details Description
Related parts for RNC50J6491BMBSL
TRANS PREBIAS DUAL NPN MINI6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED YELLOW PC MOUNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf