Vishay/Dale RNC50J6491BSBSL
RNC50J6491BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6491BSBSL
Brief Description
RES 6.49K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6491BSBSL.pdf
Availability of RNC50J6491BSBSL
QUANTITY
RNC50J6491BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6491BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6491BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6491BSBSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6491BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6491BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J6491BSBSL
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 63V 20% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W DIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0013UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf
TV 19C 19#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf