Vishay/Dale RNC50J6493BSB14
RNC50J6493BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6493BSB14
Brief Description
RES 649K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6493BSB14.pdf
Availability of RNC50J6493BSB14
QUANTITY
RNC50J6493BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6493BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6493BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6493BSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6493BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6493BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6493BSB14
CONN RECEPT PIN .040-.050" .175" datasheet.pdf
LED GREEN 1206 SMD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .108W AB 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 68POS datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf