Vishay/Dale RNC50J6493FSRE6
RNC50J6493FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6493FSRE6
Brief Description
RES 649K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6493FSRE6.pdf
Availability of RNC50J6493FSRE6
QUANTITY
RNC50J6493FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6493FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6493FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6493FSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6493FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6493FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6493FSRE6
D-SUB CABLE - MML25K/MC26G/X datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 266MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf