Vishay/Dale RNC50J6650BSB14
RNC50J6650BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6650BSB14
Brief Description
RES 665 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6650BSB14.pdf
Availability of RNC50J6650BSB14
QUANTITY
RNC50J6650BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6650BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6650BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6650BSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6650BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6650BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6650BSB14
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MCP1650,51,52,53 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 161 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
OSC TCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf