Vishay/Dale RNC50J6652BSBSL
RNC50J6652BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6652BSBSL
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6652BSBSL.pdf
Availability of RNC50J6652BSBSL
QUANTITY
RNC50J6652BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6652BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6652BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6652BSBSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6652BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6652BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J6652BSBSL
IC REG LDO 3V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS MALE CIRCULAR datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 0605 SMD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TSC2117-K datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E BLACK datasheet.pdf
CAP POLY 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf