Vishay/Dale RNC50J6652BSR36
RNC50J6652BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6652BSR36
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6652BSR36.pdf
Availability of RNC50J6652BSR36
QUANTITY
RNC50J6652BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6652BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J6652BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6652BSR36
Related LinksRNC50J6, RNC50J6652BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6652BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J6652BSR36
TAG MARKING BLANK 400/BX datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4A 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
ASSY MALE PLUG-DB9 MALE PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
BOX HEADER, 2.0MM, 24POS, V/T, S datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf