Vishay/Dale RNC50J6652BSRE6
RNC50J6652BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6652BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6652BSRE6.pdf
Availability of RNC50J6652BSRE6
QUANTITY
RNC50J6652BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6652BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6652BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6652BSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6652BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6652BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6652BSRE6
KEY FOB ABS BLACK 3.4"L X 2.56"W datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 4MHZ 16CDIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 500MA DO213 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10.4UH SMD datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR2 256M 333MHZ 84BGA datasheet.pdf