Vishay/Dale RNC50J6652DSB14
RNC50J6652DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6652DSB14
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6652DSB14.pdf
Availability of RNC50J6652DSB14
QUANTITY
RNC50J6652DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6652DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6652DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6652DSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6652DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6652DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6652DSB14
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC SERIALIZER LVDS 48-TQFN datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UCSP datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 13POS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 36MM datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1PHASE 1000V GBJL datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 68MA 260 MOHM datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
100UF 100V 11.12X38.1 85C AXI datasheet.pdf