Vishay/Dale RNC50J6653FSRSL
RNC50J6653FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6653FSRSL
Brief Description
RES 665K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6653FSRSL.pdf
Availability of RNC50J6653FSRSL
QUANTITY
RNC50J6653FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6653FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6653FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6653FSRSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6653FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6653FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J6653FSRSL
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
MOD INLET/CB/MED FILTER 10A PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 8PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 55UH 7A 17 MOHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 175A 600V 3POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf