Vishay/Dale RNC50J6731BSRE6
RNC50J6731BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6731BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.73K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6731BSRE6.pdf
Availability of RNC50J6731BSRE6
QUANTITY
RNC50J6731BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6731BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6731BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.73k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6731BSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6731BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6731BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6731BSRE6
POT 1.5K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 240PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV BOARD FOR FLX10 TO 100QFP datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG NATURAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 230MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 280MA 2.25 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf